מחקר בטכניון : מרבית השתלים הדנטליים נסדקים עם הזמן.

מרבית השתלים הדנטלים נסדקים עם הזמן

 

האם השתל שלך עדיין שלם? (תגובה לכתבה שפורסמה בתאריך 14,7,15 בעיתון "יתד נאמן")

 

מחקר בטכניון: מרבית השתלים הדנטליים נסדקים עם הזמן

בתגובה לכתבה שפורסמה בשבוע שעבר במדור של גב' נאוה קצין "האם השתל שלך עדיין שלם"? שמחתי לראות את הממצאים שהציגה ד"ר שמטוב יונה, ממחקר שבוצע  אצל 100 מטופלים עם שתלים, אשר 62% מהם היו סדוקים או פגומים. לאור הממצאים הנ"ל , ובעקבות נסיוני הקליני בהשתלות שיניים,ראיתי  צורך במציאת פתרון לבעיית השתלים הסדוקים או השבורים.

בעשור האחרון נחשפתי לשיטת ה-all on 4 tm ושתלי זיגומה,שנותנת מענה לבעיה ומונעת סדקים בשתלים או שבירתם.

בעבר, כשהייתי מבצע השתלות שיניים בשיטות קונבנציונליות, נתקלתי פעמים רבות במקרים שבהם חל סדק, שבר או כשל של השתלים. בשל כך החלטתי לחפש פתרון לתופעה. הגעתי לאחד המרכזים הגדולים בעולם להשתלות שיניים וגיליתי קונספט אחר לגמרי: לא שתל, מבנה וכתר מודבק, אלא שתל מתאם (multi unit)- שרוול טיטניום מוטבע בתוך הכתר, וכתר מוברג על המתאם. למערכת כזו, גם לשתל בודד וגם למספר שתלים יחדו ,יש יתרונות רבים ומערכת הגנה משולבת הכוללת ארבעה אלמנטים חשובים.

 הגורם העיקרי לתופעת הסדק בשתל ושבירתו הוא  מטופלים חורקי שיניים, או בשפה המקצועית ברוקסיסטים ((bruxsisem. אלה הם מטופלים המפעילים לחצים גדולים מאוד על השיניים בזמן השינה.העומס הגובר מתפזר ומגיע לשתל . לפעמים הוא יגרום לשבירה ולפעמים אף יגרום לכשלון של השתל. העוגן שנותנת המערכת שציינתי לעיל מחולקת לארבעה אלמנטים:

  1. מולטי יוניט- במקרה שיש לחצים לא סבירים הבורג מתחיל להשתחרר.
  2. הבורג של שרוול הטיטניום הוא בורג קטן מאוד שנסגר ב-n15(ניוטון), במקרה שיש לחצים לא סבירים- הבורג משתחרר.
  3. השרוול שמוטבע- מודבק, ולא יצוק בתוך הכתר. אם נוצר מצב של לתצים לא סבירים- הדבק משתחרר.
  4. כתרי קומפוזיט- בכל מקרה שיש בלסת הנגדית כתרי חרסינה מומלץ לשקם עם כתרי קומפוזיט. (קומפוזיט הוא חומר מורכב הדומה במראהו לחרסינה אך כוח השחיקה שלו חלש יותר). לכן במקרה שיש עומסים מיותרים נראה זאת ע"י שחיקה של כתרי הקומפוזיט, שמהווים בולם זעזועים.

את הרעיון הגה פרופסור ברנמרק, ממציא השתל הראשון בעולם.

משקמים ותיקים בכירים (שמם שמור במערכת) מדווחים כי נוכחו לראות שזוהי מערכת השתלים היחידה השורדת שנים רבות כל כך. לכן האחריות שאני נותן עבור השתלים הינה ארוכת טווח:

20 שנה על כשלון השתל, ואחריות לכל החיים על שבר או בלאי של השתל או של אחד החלקים הנלווים.

יתרונות נוספים למערכת:

  1. אין צורך בהוספת עצם.
  2. קבלת כתרים קבועים תוך 24 שעות.
  3. רמת האסטטיקה של הכתרים גבוהה ומוקפדת.
  4. המערכת ניתנת לפירוק ע"י הרופא.
  5. אין דלקות ודימומים סביב הכתרים והשתלים.