גונבים לכם את העצם

גונבים לכם את העצם ואתם לא יודעים

מאז הופעתם של השתלים הדנטלים התווספה מחלת חניכיים חדשה בשם הפריאינפלנטיטיס מאחר ותחום העיסוק שלי הוא שתלים למטופלים מחוסרי עצם שקיבלו תשובות שליליות מרופאי השיניים שלהם שאין ברירה והם חייבים להמשיך לשאת את התותבות שלהם עד שארית חייהם.

למטופלים כאלה אני נותן מענה של מערכת שיניים קבועה בשיטה שמיושמת בעולם כבר למעלה מ20 שנה לאותה קבוצה של מטופלים נימנים  גם מטופלים שעתידים לעקור את שיניהם כתוצאה ממחלת חניכיים מתקדמת ומטופלים שעברו השתלות שיניים עם שיקום מודבק שמחייב את המשקם להחדיר את הכתרים בלחץ מתחת לחניכיים פעולה שגורמת ליצירת מרווח ויצירת כיס בחניכיים שמהווה בית גידול לחיידקים אם נוסיף לזה גם את הדבקים שמשתרבבים לאותו הכיס קיבלנו חגיגה שלמה,שלא נותנת לחניכיים להיצמד לעצם שחובק את השתל התוצאה הסופית היא הפריאינפלנטיטיס שהולכת ומתפשטת תחילה סביב צוואר השתל ועם השנים סביב כל השתל מציאות שגורמת לספיגת ואיבוד עצם ברדיוס של בין 4-6 מ"מ סביב השתל וכתוצאה סופית של כישלון השתל ואובדן עצם מסיבי.

אם זה קרה בזמן קצר יחסית מסתובבת סביב המטופלים השמועה מוטעית של " שתלים לא מתאימים לסוג החניכיים שלי" ואם זה כבר למעלה מ 6-7 שנים התגובה תהיה "אמרו לי ששתלים זה לא לכל החיים" .

ממציא השתל הראשון בעולם (פרופסור ברנמארק ) כנראה חישב את הבעיה והוא בגדר "איזה הוא חכם? הרואה את הנולד" וכבר אז בשנות ה60 הוא יצר מערכת שאמורה להגן על תופעה זאת וזו היא המערכת העל חניכית  שיוצרת איזה שהוא מחסום לחיידקים להיכנס לחניכיים ולרבוץ סביב השתל מערכת שמפרידה בין הכתר הפלורה המקרוביאלית והשתל והיא למעשה המערכת המוברגת לא ברמת השתל אלא ברמת המתאם שמחובר לשתל עצמו. העובדות לאורך השנים מוכיחות שהפריאינפלנטיטיס סביב השתל במערכת כזו היא אפסית ולכן המחקרים מראים עמידות של השתל היא 99.86% בתקופה של למעלה מ20 שנה ולא כמו השתלים עם כתרים מודבקים עם עמידות שמפורסמת ב-98% רק לבין 5 ל9 שנים בלבד ולכן המערכת המוברגת של פרופסור ברנמארק יכולה להתאים גם למטופלים שסובלים מסוכרת ואוסטאופורוזיס.

בשנות ה-90 המוקדמות ד"ר פאלו מאלו מפורטוגל הגיע לתובנה שגם מספר רב של שתלים יכול לגרור בעיות דומות ולכן הוא צמצם את מספר השתלים עם אותה מערכת של פרופסור ברנמארק בפיתוח שנקרא היום    ALL ON 4 tmשנתנה מענה למחוסרי עצם. תובנות נוספות שהבינו החברה האלה להישרדותם של השתלים לאורך זמן הם גם השיקום המיידי על השתלים שתפס תאוצה בשנים האחרונות תחת הכותרת "העמסה מיידית" שחייב להיות עם כללים ברורים וחד משמעיים והם:

1. העמסה מיידית אך ורק בגשר מוברג וסולידי ולא על גשר פלסטיק מודבק שיכול לגרום כבר בחודשים הראשונים שלו לנסיגה של 2-3 מ"מ
    סביב השתל ) מציאות שיצרה מונח חדש תחת הכותרת " שתלים ביום אחד" וכשמופעלים כוחות לעיסה על העמסה מיידית נכונה ישנה
    יצירה ובנית עצם איכותית יותר סביב השתל עצמו.

2. החדרת השתל בכוח של למעלה מ-30 ניוטון אחרת אסור בשום אופן להעמיס כתרים מיידית על השתל. וזאת אחת הסיבות שמומלץ
    לקבע את השתל בעצם הקורטיקלית (כגון רצפת האף)

3. לשחרר מגעים בשיניים האחוריות וליצור מגעים רק בשישייה או השמינייה הקדמית מאחר וכל כוחות הלעיסה מופעלים על השתלים
    האחרונים הקיצוניים ביותר ולכן מומלץ להניחו בזווית של 45 מעלות על מנת שיקבלו תמיכה של העצם בשכיבה ולא בעמידה וזה גם יוצר
    טרפז כוחות כך שלאיזה צד שתרצה לסחוב את המעמסה הצד השני יגביל אותך ולא יתן לך אפשרות של קריסה.

4. סיומת ראשונית של הגשר בשישה החודשים הראשונים ללא תוספת של שיניים תלויות באוויר מה שמכונה בשפה המקצועית קונטיליוור.
     ד"ר בבקוב רפאל : בעל נסיון רב בהשתלות שיניים עבר הכשרה אצל ממציא שיטת הall on 4מיישם את השיטה כולל שתלי זיגומה כבר
     שנים רבות בהצלחה.